Strona główna Historia Adres Galeria Autor





hala sepia
Przez pokolenia było to ulubione miejsce zakupów gdynian i przyjezdnych. Gdyńska hala targowa kilka lat temu została generalnie unowocześniona i przebudowana.

Jest to kompleks targowy, na który składa się: hala łukowa, hala płaska, hala rybna i zadaszony plac targowy.

Obecny kształt kompleksu to efekt uzgodnień między kupcami i władzami samorządowymi.

Otarta została w 1937 roku, w 1983 uznana została za zabytek kultury. Już od początku lat 30. władze Gdyni dostrzegały palącą potrzebę posiadania hali targowej - nowoczesnej i o wiele większej niż stragany z ul. Batorego (gdzie było drugie, pl. Kaszubskim targowisko gdyńskie).. Rozwój miasta, napływ ludności, letników i konieczność zwożenia towarów do Gdyni powodowały windowanie cen na niebotyczne poziomy. Prace projektowe ruszyły w 1935 roku. Projekt Jerzego Mullera i Stefana Reychmana przewidział handlowy trójpodział: na części rybną (w oddzielnym budynku), mięsną (pod dachem płaskim) oraz centralną warzywno-drobiową, umieszczoną pod dachem łukowym.

Zaprojektowano obszerne magazyny, dwukondygnacyjne piwnice, chłodnie, windy, wentylację i system ppoż. Uroczyste otwarcie nastąpiło 11 listopada 1937 roku i od tego czasu każdy gdynianin pod hasłem ,zrobić zakupy na hali" rozumie tylko jedno.

Po wojennej przerwie (hale były m.in. magazynem sprzętu wojskowego) handlowanie wznowiono już w maju 1945 roku. Niedobory rynkowe PRL i obrotność marynarzy sprawiły, że od lat 70. rozkwitła hala jako miejsce nabywania towarów deficytowych - zagranicznych rarytasów spożywczych i odzieżowych. W dni handlowe (podział taki utrzymał się do 1989 r.) na halę ciągnęły pielgrzymki nie tylko gdynian.