Historia domu wójta J.Radtkego
"Dom Jana Radtkego to niegdysiejsze miejsce spotkań gdyńskich elit i pracy pierwszego wójta Gdyni. Dzisiaj to pamiatka wspaniałych poczatków miasta.
Działka budowlana przy trakcie prowadzacym od dworca do Kurhausu była pierwszym kawałkiem ziemi, który samodzielnie zakupił Jan Radtke - działacz kaszubski, członek pruskiej administracji wsi Gdingen. Było to w 1910 roku, a na zakupionej działce przyszły wójt Gdyni pobudował piętrowy dom w stylu "szwajcarskim".
Charakterystyczne wejscie "w narożniku" domu, wysunięta "wieżyczka" nad nim, okna poddasza zwienczone drewnianymi ornamentami oraz stosunkowo płaski dach sa jego wyróżnikiem na tle innych gdyńskich budynków.
Były więc od 1912 dwa domy w takowym stylu ozdabiajace centrum miasta (bo mowa o dzisiejszym skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i Swiętojanskiej): Jana Radtkego i vis-a-vis pensjonat-restauracja Jana Plichty. Która, notabene, przetrwała tylko do 1939 roku.
Rodzina Radtke zamieszkała w nim w 1912 roku. Częsc mieszkań odnajmowali letnikom, z czego korzystały takie osobistosci jak Zofia Nałkowska, czy Stefan Żeromski. W dwudziestoleciu międzywojennym dom Jana Radtkego był prawdziwym salonem gdyńskim - spotykali się w nim wszyscy zaanagażowani w budowę i rozbudowę miasta, m.in. Tadeusz Wenda, Franciszek Sokół.
Warto wiedziec, że dom wójta spełniac może funkcję "drogowskazu". W czasie wytyczania ulic podtrzymano tradycje z pionierskich czasów Gdyni - skrzyżowanie ulic Sw. Jana (Swiętojańskiej) i 10 Lutego zostało swoistym kompasem. Sw. Jana wyznacza kierunek północ - południe, 10 Lutego wschód - zachód.
W czasie okupacji w budynku przy ulicy 10 Lutego 2 zamieszkali Niemcy i volksdeutsche. Po wojnie dom powrócił w całosci do rodziny Radtke dopiero w 1992 r. W 1988 wmurowano na nim tablice upamiętniajaca pierwszego własciciela i wójta, Jana Radtkego. Jego potomkowie zamieszkuja historyczny dom do dzisiaj."
Arkadiusz Bilecki - Dziennik Bałtycki