Dom pod strzechą

 

Autorka tekstu i fotografii: Anna Zgłobica, kl. VI g
obróbka komputerowa zdjęć WZ

 

W Małopolsce w Łonczówku znajduje się dom z końca XIX wieku. Zbudowany jest z drewna, pokryty strzechą ze słomy. Nie ma podłogi lecz klepisko - czyli mocno ubitą glinę.

 

Dom jest podzielony na dwa pomieszczenia: przedsionek oraz izbę. Pomimo skromnego umeblowania zawsze panuje tam czystość i schuldność. Na odrapanych już ścianach wiszą religijne obrazy, ale nie tylko. 

W niektórych miejscach przedsionka  należy pochylić głowę by nie uderzyć się o niską powałę (sufit).

W izbie znajduje się piecyk od którego bije ciepło. W tej chatce znajduje się instalacja elektryczna lecz jest bardzo prymitywna. W tym domostwie nie ma nowoczesnych sprzętów i urządzeń elektrycznych, jedynie stary telewizor i żelazko.

 

Pan Graniczkowski odziedziczył ten dom po swoim ojcu. W tej chatce żyje sześć osób: ciocia, ojciec, matka oraz troje dzieci. W tym gospodarstwie jest kilka kur, pies i pole uprawne. Niestety nikt - ani ojciec ani matka, nie mają pracy zarobkowej. Żyją z renty cioci oraz z zasiłku rodzinnego. Czasem chłopcy, po szkole, chodzą do lasu na grzyby. Gdy uzbierają znaczną ilość to nauczyciele kupują je od nich, wspomagając ich finansowo. To jest jednak za mało na jedzenie i ubrania dla sześcioro osób oraz na książki i zeszyty dla trzech chłopców. Na szczęście są ludzie, którzy od czasu do czasu pomagają im finansowo. W najbliższym czasie rodzina Graniczkowskich przeprowadza się do nowego mieszkania ofiarowanego przez gminę.

W czasie I wojny światowej po Łonczówką odbyła się bitwa (22.12.-25.12.1914). W czasie tej bitwy dom ten został trafiony pociskiem artyleryjskim, który urwał róg chaty.

 

 
Strona główna