Kościół w Dębnie Podhalańskim pod wezwaniem w. Michała Archanioła jest pięknym wiadectwem kultury światowej i zdolnoci ludzi Podhala. Zaliczony do zabytków klasy "0". Zbudowany został w 1490 roku w stylu gotyckim, z drewna modrzewiowego. Konstrukcję kocioła łączono na zrąb i umacniano drewnianymi kołkami. Nie stosowano gwoździ. Kociół w dalszym ciągu służy do celów kulturowych.
Bardzo cenne jest malowidło kocioła - polichromia z końca XV wieku. Wykonana w stylu gotycko - renesansowym. Ma 33 kolory i 77 różnych wzorów, w tym motywów chińskich i perskich, a nad krzyżem na rodku kocioła orzeł jagielloński. Farby zachowały kolory do tej pory (ok. 500 lat). Nie odkryto tajemnicy ich trwałoci.
Wystrój kościoła stanowią:
- Przepiękny tryptyk z końca XV wieku lub początku XVI wieku - umieszczony w głównym ołtarzu. Przedstawia tzw. "więtą Rozmowę". Wykonany przez szkołę krakowsko - sądecką. Jest przykładem przejcia od gotyku do renesansu.
- Ładny Krucyfiks 1380 roku tzw. "Drzewo życia". Przy wykonaniu twórca wykorzystał naturalny, krzyżowy kształt gałęzi. Krzyż znajduje się na desce tęczowej kocioła.
Ołtarze boczne pochodzą z XVII wieku, wykonane w stylu barokowym. Na lewym ołtarzu 5 gotyckich figur, zwanych "Orszakiem Pięciu Panien". Pochodzą z roku 1440.
Drewniane gotyckie tabernakulum z XIV wieku. Unikatowy zabytek. Ponad 300 lat już nie używane.
- Figura gotycka w. Mikołaja z 1420 roku, umieszczona obok tabernakulum .
- Wierna kopia najstarszego malowidła sztalugowego w Polsce. Oryginał wykonany na desce w roku 1280. Zachowany do dzisiaj. Przedstawia więte: Katarzynę i Agnieszkę.
- Malowana na płótnie chorągiew z XVI wieku, pozostawiona tu, kiedy Jan III Sobieski powracał z Wiednia po zwycięstwie nad Turkami.
- Dwie zasłony ołtarzowe z XVI wieku, o motywach kwiatowych (mocno zniszczone).
- Ciekawe cymbałki, w których cienka sztabka wydaje ton niski, gruba wysoki. Wydają tony pozornie wbrew prawom fizyki. Używane zamiast dzwonków do Mszy w. Pochodzą z XV wieku.
Wiele rzeźb wykonanych współczenie przez rzeźbiarza ludowego, miejscowego samouka - Józefa Janosa (m.in. wiecznik, pulpit, krzyż, konfesjonał, stacje Drogi Krzyżowej).
Według podań ludowych w kociele miał bywać największy bohater górali - Janosik.
Kociółek utrzymywany jest ze składek wiernych.