W OSIEMDZIESIĄTĄ ROCZNICĘ
ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM
Muzeum Miasta Gdyni
Medale z kolekcji Romualda Sieradzkiego 18.02 – 26.03. 2000 r.
wystawa ze zbiorów:
Romualda Sieradzkiego,
Józefa Wąsiewskiego,
Muzeum Miasta Gdyni
organizacja wystawy:
Muzeum Miasta Gdyni
aranżacja i przygotowanie:
Barbara Mikołajczuk,
Tomasz Rembalski
tekst folderu:
Dagmara Płaza-Opacka na podstawie art. H. Wiktor pt. „Historia zamknięta w brązie (w:) „Magazyn Gdański”, 1996, nr 5 oraz folderu pt. „Medale morskie”, WSM Gdynia 1996
rys.: awers i rewers medalu: 80 Rocznica Zaślubin Polski z Morzem 1920-10.II-2000 Puck, emitent: Urząd Miasta w Pucku, aut.: Marek Bogdasiewicz, medal lany w firmie „Kokon” z Gdańska
Gdynia
18.02 – 26.03.2000 r.
Dzień 10 lutego 1920 r. jest w historii Polski datą niezwykle ważną, bowiem stał się on symbolicznym momentem zakończenia procesu przejmowania Pomorza przez Polskę. Przez sam akt zaślubin z morzem dokonany przez gen. Józefa Hallera w Pucku, nawiązano do istniejącej od setek lat tradycji państw morskich.
Dzień ten jest też traktowany jako symboliczny moment rozpoczęcia tych wszystkich wydarzeń, które zaistniały w niedalekiej przyszłości – zagospodarowanie wybrzeża, tworzenie gospodarki morskiej, budowa portu w Gdyni. Po sześciu latach, 10 lutego 1926 r., Gdynia uzyskuje prawa miejskie. Dla mieszkańców naszego miasta ma więc data ta dodatkowe znaczenie.
W roku obchodów 80.rocznicy zaślubin Polski z morzem, Muzeum Miasta Gdyni prezentuje wystawę, która powstała
w wyniku współpracy z gdyńskim kolekcjonerem medali Romualdem Sieradzkim, członkiem Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, „Gdynianinem z wyboru”.
Swoimi zainteresowaniami medalierstwem i wiedzą Romuald Sieradzki dzieli się z czytelnikami na łamach „Wiadomości Gdyńskich” w „Kąciku kolekcjonera medali”. Kolekcja jego prezentowana była na wielu wystawach krajowych i zagranicznych.
Na wystawie zgromadzono 250 medali będących fragmentem kolekcji liczącej 3500 sztuk o różnej tematyce gromadzonych od 1972 roku.
Medale prezentowane są grupach tematycznych, m.in.:
zaślubiny z morzem,
postacie historyczne: marsz. J. Piłsudski, gen. J. Haller,
gen. K. Sosnkowski, A. Abraham, I. Daszyński, R. Dmowski,
miasta pomorskie: Wejherowo, Puck, Hel, Kartuzy,
Tczew, Gdynia,
Marynarka Wojenna RP,
port w Gdyni i Urząd Morski.
Drugą część wystawy stanowią eksponaty z kolekcji kmdr Józefa Wąsiewskiego, redaktora naczelnego „Bandery”, autora książki pt.: „Trzymajmy się morza. Zaślubiny Polski
z morzem 1920 – 2000”, Gdańsk 2000.
Składają się na nią m.in.: sznury galowe, orły z czapek, oznaki współczesnych stopni wojskowych, naszywki mundurowe i okolicznościowe, pasy i klamry kadry Marynarki Wojennej.
Niezwykle ciekawa i cenna jest gablota zawierająca kolekcję odznak organizacyjnych, emblematów Ligi Morskiej z różnych okresów jej istnienia: od Ligi Żeglugi Polskiej w latach 1919-1924 do Ligi Morskiej i Kolonialnej 1930-1939. Uzupełnieniem są legitymacje organizacyjne Ligi Morskiej. W tej samej gablocie zaprezentowano jeden z pierścieni gen. Józefa Hallera oraz odznakę pamiątkową Frontu Pomorskiego i jej miniaturę.
Kolekcję medali uzupełniają mapy obrazujące ziemie polskie pod zaborami i granice państwa po odzyskaniu niepodległości, pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni
W dwu gablotach zgromadzono pamiątki i dokumenty nawiązujące do tematyki zaślubin Polski z morzem, przykłady druków propagandowych z okresu międzywojennego.
Muzeum Miasta Gdyni wyraża serdeczne podziękowania Panom Romualdowi Sieradzkiemu i kmdr Józefowi Wąsiewskiemu za udostępnienie kolekcji i pomoc w przygotowaniu ekspozycji.