WYCIECZKA NR 2 "Zdobywamy Wieżycę"
Trasa: Gołubie PKP- Jezioro Kniewo- Patuły- Szymbark- szczyt Wieżycy- Wieżyca PKP Szlak: czarny.
Trasa wiedzie przez jedno z najpiękniejszych miejsc Pojezierza Kaszubskiego. Korzystać będziemy z czarnego szlaku turystycznego "Wzgórz Szymbarskich". Teren jest bardzo zróżnicowany: będziemy szli lasem i drogami polnymi z ładnymi widokami, pokonamy dość duże różnice wysokości. Miejscowości, przez które przechodzimy są znane sporej liczbie osób z wakacyjnych lub weekendowych wypadów.
Widać, że szlak został odnowiony. Miejsca, gdzie wcześniej brakowało oznakowań (zwłaszcza przy zmianach kierunku marszu), uzupełniono tak, że można spokojnie, bez obawy przed zgubieniem się, wędrować.Wycieczkę można podzielić na 2 krótsze odcinki, z wykorzystaniem drogi ( bez oznakowania ) z Szymbarka do Wieżycy.
ETAP 1
Zaczynamy wędrówkę w Gołubiu na stacji PKP (na mapce punkt nr 1). Cofamy się do przejazdu kolejowego i kierujemy się drogą na prawo (po przeciwnej stronie przejazdu widoczny jest drogowskaz ze szlakami). Idziemy drogą równoległą do torów kolejowych. Po krótkim czasie nasz szlak odchodzi w prawo między zabudowania. Gdybyśmy dalej szli asfaltem wzdłuż torów dotarlibyśmy do Gołubieńskiego Ogrodu Botanicznego - najlepiej odwiedzić go późną wiosną, kiedy można podziwiać kwitnące kwiaty. My jednak skręcamy za znakami w prawo. Po przejściu przez lasek dochodzimy do znajdującego się w polu pojedynczego gospodarstwa, przy którym jest skrzyżowanie dróg i brak oznakowania szlaku. Zachowujemy dotychczasowy kierunek i po około 150 metrach osiągamy skraj lasu, gdzie na drzewie w głębi drogi znak jest już widoczny. Idąc dalej lasem po prawej stronie mijamy słabo widoczne, zarastające jeziorko. Teraz pniemy się dróżką w górę, zyskując wysokość. Po przejściu dalszych 800 metrów już płaskiego terenu, skręcamy za szlakiem w prawo, opuszczając wyraźną drogę, którą dotąd szliśmy. Schodzimy ostro w dół niewielkim wąwozem aż do Jeziora Kniewo ( punkt nr 2). Warto zrobić tutaj odpoczynek. Można też przejść brzegiem kilkadziesiąt metrów dalej. Jezioro jest bardzo urokliwe; szczególną uwagę przykuwają rosnące w wodzie drzewa.
Dalsza droga prowadzi znowu w górę (musimy ponownie zyskać wysokość, którą schodząc do jeziora straciliśmy). Po krótkiej chwili nasza droga przechodzi w ciasny wąwóz. Można zobaczyć w nim kilka stanowisk sosny wejmutki, pochodzącej z Ameryki Północnej. Rzadko sadzona jest w lasach, częściej w parkach. Sosna ta różni się od naszej sosny zwyczajnej. Ma jasnoszarą, gładką korę, miękkie igły skupione po 5 w jednym "pędzelku" i ciekawe, długie, lekko wygięte w kształcie rogala szyszki. Jedno z drzew znajduje się po prawej stronie u samego szczytu wąwozu w otoczeniu wyrzuconego złomu i śmieci. Po wyjściu z wąwozu na otwartą przestrzeń skręcamy na skrzyżowaniu dróg w prawo i dochodzimy do wsi Patuły. Po drodze widzimy w oddali, w kierunku marszu charakterystyczną sylwetkę wieży widokowej na szczycie Wieżycy (z daleka wygląda jak buddyjska pagoda). Idąc dalej szlakiem, docieramy do najwyżej położonej na Pojezierzu Kaszubskim wsi Szymbark (na mapce punkt nr 3).
Za kościołem przy sklepie trafiamy na skrzyżowanie dróg. Droga w lewo (koło murowanej kapliczki) prowadzi do Wieżycy. Należy trzymać się cały czas ściany lasu widocznego po prawej stronie. W ten sposób możemy skrócić trasę wycieczki i po około 35 minutach dojść do stacji kolejowej w tej miejscowości.
ETAP 2
My jednak skręcamy za czarnymi znakami w prawo i po opuszczeniu Szymbarka wchodzimy w duży kompleks lasów wokół Wieżycy. Po dojściu do asfaltowej drogi i przejściu nią kilkudziesięciu metrów w prawo docieramy do parkingu, z którego dalej szlakiem wspinamy się powoli na szczyt Wieżycy ( punkt nr 4).
Jest to najwyższe wzniesienie na Pojezierzu Kaszubskim. Znajdowała się tu kiedyś drewniana wieża, która systematycznie niszczała. Ze względu na zły stan techniczny umieszczono na niej tabliczkę zabraniającą wchodzenia. Pomimo tego wielu turystów omijało zakaz. Dobrze więc, że znalazły się pieniądze na wybudowanie nowej, którą postawiono 6 lat temu. Wejście na wieżę jest płatne. Rozciąga się stąd piękny widok na Kaszuby. Widać Jezioro Ostrzyckie, a przed nim zabudowania wsi Wieżyca. Da się zauważyć obniżenie terenu, przez które poprowadzono linię kolejową. W oddali wyłaniają sie inne znane miejscowości: Ostrzyce, Gołubie, Somonino. Widać też rosnący dookoła wierzchołka piękny, stary las bukowy stanowiący rezerwat przyrody. Szczególnie pięknie prezentuje się on jesienią.
Ze szczytu schodzimy wygodnym płajem do kolejnej asfaltowej drogi, przechodzimy na drugą jej stronę i lasem wędrujemy dalej. Na tym odcinku trasy należy szczególnie uważać, ponieważ szlak często schodzi z wyraźnej drogi w mniej widoczne odgałęzienia. Do przejścia mamy strumyk, który latem czasami w ogóle wysycha, ale po deszczach staje się atrakcją, bowiem nie wszystkim udaje się go pokonać "suchą nogą". Po wyjściu z lasu skręcamy przy zabudowaniach w lewo i dochodzimy do torów kolejowych oraz widocznego z lewej strony budynku stacji Wieżyca ( punkt nr 5 ).
Do opisu dołączono szkic orientacyjny, ale radzę skorzystać z map dokładniejszych :
1) " Kaszubski Park Krajobrazowy " ( 1: 40 00 ) wydawnictwo Eko-Kapio Sopot
2) mapa topograficzna nr 324.22 i 324.24 ( 1 : 25 000 ) wydawnictwo Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno- Kartograficzne.
Orientacyjne czasy przejść poszczególnych odcinków
I Gołubie PKP ( pkt. 1 ) - Jezioro Kniewo (pkt. 2): 1 godz.
II Jezioro Kniewo ( pkt. 2 ) - Szymbark ( pkt. 3 ): 50 min.
III Szymbark ( pkt. 3 ) - Wieżyca szczyt ( pkt. 4 ): 40 min.
IV Wieżyca szczyt ( pkt. 4 ) - Wieżyca PKP ( pkt. 5 ): 40 min
V Droga: Szymbark - Wieżyca PKP ( bez oznakowania ): 35 min